plagat

Gabióny

 

Gabióny sú drôtené koše plnené prírodným kameňom. Ich využitie je hlavne na oporné múry, reguláciu potokov, oplotenie objektov a dekoratívne účely.

Výplň gabiónu tvorí prírodný kameň, uložený rôznymi spôsobmi. Vhodný kameň do gabionov môže byť buď štiepaný kameň, lomový kameň, alebo rôzne druhy dekoračných okrúhliakov.

Stavba gabiónov
Stavbu tvoria drôtené koše vyplnené kamenivom.

Záhradné gabiony
Záhradné gabióny sa dnešnej dobe naplno využívajú a to najmä v menších a stredných záhradách, predovšetkým pre ich nenáročnosť na udržiavanie.Využitie záhradných gabiónov je veľmi dobrý nápad, ako vytvoriť rad terénnych a dekoratívnych úprav v záhradách, parkoch a terasách. Medzi jednoduché a účelné formy patria lavičky, stoly, zásteny vnútri záhrad. O niečo zložitejšie sú grily z gabiónov, sedenie a altánky.

Gabióny a ich použitie
Použitie gabiónov je rôznorodé a individuálne – spevnenie svahov, brehov, protihlukové steny, gabiónové ploty, separačné múry, dekoračné múriky a pod.

Gabiónové ploty
Gabiónový plot sa plní mrazuvzdorným tvarovo stálym plniacim materiálom z kameňa. Zrná plniaceho kameňa musia byť väčšie ako šírka oka gabiónu. Kamene sa skladajú do mreže husto, aby nevyčnievali a múr bol nepriehľadný.
Gabionové ploty je možné kombinovať s kovanými plotmi, zváranými dielcami alebo drevom. Môžeme voliť rôzne druhy výplňových materiálov. Vzhľad gabiónových konštrukcií pôsobí atraktívnym dojmom a dá sa ľahko zmeniť druhom použitého materiálu výplne.